Välkommen till HSSMs hemsida!

 

Vill du vara med på HSSMs epostlista? Maila lista(at)studentmissionen.fi och berätta att du vill vara med på HSSM:s epostlista. Du får mail som håller dig uppdaterad med vad som händer!

För program, karta och vägbeskrivning, se här.

Helsingfors svenska Studentmissions Facebookgrupp.


Helsingfors svenska Studentmissions program för våren 2012:

En gång i månaden hålls det Fredagscafé i Andreaskyrkans utrymmen Nya Vinden, Högbergsgatan 22. Första cafét hålls fredagen den 27.1.2012. Kom med och njut av sång och musikframträdanden, drick en kopp kaffe, umgås med dina vänner och lär känna nya människor. Välkommen!

Vårens Fredagscaféer kommer att ordnas följande datum: 27.1, 17.2, 16.3, 13.4 och 11.5.

 

Förutom Fredagscafé kommer det att ordnas Måndagssamlingar kl. 18:30 i Studentmissionens kansli, Tavastvägen 155 A 9, Karta och Reittiopas.
Måndagssamlingar ordnas i kansliet följande datum: 23.1, 6.2 (filmkväll), 5.3, 19.3, 2.4 och 16.4.

 

Torsdagsvolleyn fortsätter som vanligt! Kom med och spela volleyboll torsdagar kl.17 i Tomaskyrkan, Rönnvägen 16. Se mera info: http://www.facebook.com/group.php?gid=196252589539&v=wall

 

 



 

"Jag sitter på tåget mellan Helsingfors och Åbo. Blommande ängar och lummiga högsommarbjörkar susar förbi. Skapelsen är vacker, tänker jag. Ibland behöver man resa bort för att komma hem, gå en sväng och få nytt perspektiv på sitt liv, sin uppgift, allt det vackra. Och för mig är det ofta under de här andningspauserna, en tågresa mellan studieorterna, en länk i skogen, som jag ser nästa steg. En ny idé, en fläkt av Guds kreativitet?


Helsingfors studentmission har under de senaste åren velat ge mer rum för kreativiteten, det faktum att vi alla har olika uttryckssätt. Hösten 2008 ordnade vi fotoutställningen Ljusglimtar, där foton som berörde temat tro visades på högskolorna. Grafiskt snygga programblad tilltalar den visuella, och har visat sig vara till hjälp då vi möter studerande och berättar om verksamheten. Vår självständighetsbal med lekar och dans, höstvandringarna och volleybollspel tilltalar igen en fysisk personlighetstyp. Det handlar om att vi är olika och ska få uttrycka vår tro på olika sätt.


Jag tror att kreativiteten är grundtonen i våra liv. Vår vilja att skapa, förnya, överraska och glädja är gudagiven! Jag hoppas att studentmissionen får vara en plats där allt fler kan leva ut sin kreativitet, i bild, i dans, i matlagning, musik. Bidra med sina gåvor och vara en del av en större helhet. Var ska vi då börja? Jag tror att vi måste öppna oss för det oväntade, inte tänka på vad vi brukar göra utan på vad man kunde göra! Vad skulle vara allra roligast? Go for it! Och lita på att den stora Skaparen bär!"


Rabbe Tiainen, medlem i HSSM

 

HSSM aktion, höst 2011

VSM Alphakurs, höst 2011

ÅSSM vappen 2011

Vänträff 2011

Dagens ord

  • 19.05.2012 | Luk 11:13

    Jesus säger:
    "Om nu redan ni, som är onda, förstår att ge era barn goda gåvor, skall då inte fadern i himlen ge helig ande åt dem som ber honom?"
     

Kontakta oss

Tavastvägen 155 A 9
00560 Helsingfors
(09) 612 9940
studentmissionen(at)
studentmissionen.fi

Stödkonto: FI66 8000 0710 2297 93
(DABAFIHH), ref. 9108

Sök

Annons
Klicka på bannern för mer info!

Veritas Forum Finland